• English (UK)
Aeroklub Split

Jedriličarska sekcija

Obuka za pilota jedrilice 2017.

Imaš 15 godina i više, a želiš postati pilot jedrilice!

Prijavi se na obuku za pilota jedrilice u AK Split.

UPISI DO 25. 03. 2017.

Informacije na: Mob. 095 848 06 05 / Email aeroklub.split@gmail.com.

Kamp Sinj 2016.

Aeroklub SPLIT u Sinju organizira kamp od 20.06.-01.07.2016. te od 20.07.- 15.08.2016.

Na kampu u Sinju će Vam biti na raspolaganju nastavnici Nediljko Ivačić i Boris Kožuh.

Raspoloživa Tehnika: Vitlo, Citabria Scout, K-7, Twin Astir, Vuk T.

Kotizacija za KAMP u Sinju 200,00 kn

Cijene jedrilica i aviona:

Twin Astir: 15 kn start + 1,2 kuna/min (za učenike koji su na obuci 0,00 kn, jer su to platili kroz obuku).
K-7: 15kn start 1,2kn/min poslije 1:30h gratis.
Vuk-T 15kn start 1,2kn/min poslije 2h gratis.

Vitlo 30kn start.

Prijave do 20.06.2016.

Kamp Osijek 2016.

Aeroklub Split organizira Kamp Osijek 2016. u periodu od 01.07. - 10.07.2016.

Cilj kampa je unapređenja jedriličarskih vještina na terenima koji su različiti od terena na kojima mi letimao Sinj/Livno i završetak osnovne jedriličarske obuke za kandidate koji su u fazi obuke u Aeroklubu Split.

Isto tako pošto se tijekom kampa održava i PH u Zrakoplovnom jedriličarstvu, prilika je da svi skupa unaprijedimo svoje vještine, gledajući i slušajući najbolje u jedriličarstvu iz Hrvatske.

Na kampu mogu prisustvovati svi članovi Aerokluba Split sa plačenom članarinom za 2016.

Smještaj je moguć na Aerodromu Čepin (mjestu održavanja kampa) po cijeni od 10 Eura noćenje u više krevetnim sobama.

Prehrana je moguća u sklopu restorana na aerodromu (cijene prehrane su niže cca 35% nego u Splitu).

Cijena šlepa po minuti sa našim zrakoplovom Scout iznosi : 2,20  Eura po minuti leta aviona.

Cijena leta  na klubskom Twin astiru je : 15 kn start + 1,2 kuna/min (za učenike koji su na obuci 0,00 kn, jer su to platili kroz obuku).

Na Kampu će biti stalno prisutan nastavnik jedriličarstva Aerokluba Split.

Cijena prijevoza Twin Astira u Osijek i nazad u Split se dijeli na jednake dijelove sukladno broju ljudi koji misle ići na Kamp.
Iz navedenog razloga molimo članove da se mailom prijave za sudjelovanje na Kampu do kraja ovog tjedna (19.06.), kako bi mogli napraviti kalkulaciju troška po osobi.
Članovi ne moraju cijelo vrijeme biti na Kampu, ali u prijavi moraju navesti u kojem su terminu u Kampu, kako bi se moglo na vrijeme isplanirati letenje.
Jedriličari AK Split i AK Vitar na pripremama za DP

Jedriličari AK Split i AK Vitar se od početka srpnja nalaze na pripremama u Livnu za DRŽAVNO PRVENSTVO REPUBLIKE HRVATSKE.

Povijest zrakoplovnog jedriličarstva

U nedjelju 16. veljače 1910. u Semmeringu kraj Beča održalo se prvo jedriličarsko natjecanje u Austro- -Ugarskoj. Glavni podsjetnik jest članak novinara britanskog časopisa Flight, koji je izvješćivao s tog atraktivnog sportskog događaja. Letjelo se jedrilicama klizačima, bezmotornim krilatim zrakoplovima koji su uzlijetali i slijetali sa skija. Svaki je letač imao pravo izvesti tri leta, a zbrajale su se duljine dvaju uspješnijih letova. Na startnu crtu izišla su samo tri kandidata. Njihove su letjelice dovučene do vrha snijegom prekrivene padine, odakle su pogurnute niza stazu. Kližući niz brijeg, letači su nastojali postići što veće ubrzanje potrebno za uzlijetanje. Ovisno o postignutoj brzini i ponajviše dizajnu letjelice, letači su ostvarivali kraće ili dulje letove. Bilo je, dakako, i padova, a pobjedu je odnijela žena. Fraulein Ehrenzweig slavila je na Knollerovu monoplanu s letovima duljine 31 i 39 m, dok je drugo mjesto pripalo satniku Umlaufu. On je nakon natjecanja svojim dvokrilnim klizačem postigao prekrasan let od 70 metara. Dugi let je posebno nagrađen, čime je sačuvan obraz nazočnih muških natjecatelja, dičnih pripadnika carsko-kraljevske vojske. Treći je natjecatelj bio poručnik Georg von Georgievicz (1859.-1933.), čiji je klizač oštećen u drugom letu. Zanimljivo je da je taj zrakoplovac, rođen u Beloj Crkvi u Banatu, živio u Hrvatskoj, gdje se i školovao, a poslije je studirao tehniku u Beču, nakon čega se posvetio kemiji. U vrijeme ovog leta Georgievicz iza sebe ima zavidnu akademsku karijeru sveučilišnog profesora i nekoliko pronalazaka.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • Zadnje vijesti